Periodontologija-chirurgija

Periodontologija – aplink dantis esančių audinių (dantenų, kaulo) profilaktika ir gydymas. Dažniausios periodonto ligos yra gingivitas ir periodontitas.

Periodontito ligos dažniausiai prasideda nuo gingvito – dantenų uždegimo. Šią ligą išduoda paburkusios, paraudusios dantenos, kurios valant dantis šiek tiek kraujuoja. Labai dažnai pacientai, nežinodami priežasties, kodėl dantenos kraujuoja, ima rečiau valyti dantis, taip sudarydami dar geresnes sąlygas kauptis apnašoms. Nešalinamos dantų apnašos ima kalkėti, atsiranda dantų akmenys, kurių pacientas be gydytojo pagalbos negali pašalinti. Tam, kad uždegimas neplistų, būtina kreiptis pagalbos į odontologą ir atlikti profesionalią burnos higieną.

Negydant gingvito ilgainiui infekcija pažeidžia ne tik dantenas, bet ir apie dantį esančius audinius – raištį, kaulą. Taip prasideda periodontitas. Esant periodontitui dantenos atsiskiria nuo danties, susidaro plyšys („dantenų kišenė“). Laikui bėgant „dantenų kišenės“ didėja, gilėja, kaupiasi apnašos ir akmenys, procesas apima vis gilesnius audinius, tirpsta žandikaulio kaulas aplink dantį, dantys pradeda klibėti, kol galiausiai prarandami.

periodontologija 300x205

Periodontologinio tyrimo metu audinių būklė mūsų klinikoje tiriama kompleksiškai: įvertinama periodonto būklė, matuojamos dantenų ir kaulinės „kišenės“, atliekamos ir aptariamos rentgeno nuotraukos. Gydytojas periodontologas nustato faktorius, kurie galėtų turėti įtakos ligos formavimuisi, ir skiria tinkamą gydymą.

periodontinis gydymasperiodontinis gydymas2periodontinis gydymas3 periodontinis gydymas4

Periodontito vystymosi stadijos

Periodontito gydymas, atsižvelgiant į pažeidimo laipsnį, gali būti atliekamas konservatyviu ar chirurginiu būdu.

Konservatyvus gydymas:

  • profesionali burnos higiena,
  • konkrementų (akmenų ir apnašų) šalinimas,
  • kiuretažas (nedidelė operacija, kurios metu išvalomos dantenų kišenės),
  • audinių regeneracijos skatinimas.

Chirurginis gydymas:

  • chirurginis periodonto ligų gydymas (lopo operacijos),
  • periodonto kaulinių defektų korekcija (nuosavo ar dirbtinio kaulo įsodinimas).

Jei pastebėjote, jog valantis dantis, kraujuoja dantenos ar jaučiate skausmą ir diskomfortą – būtinai pasikonsultuokite su mūsų klinikos specialistu!

CHIRURGIJA

Kai kuriais atvejais, siekiant išvengti grėsmės burnos sveikatai ar garantuoti tolimesnio gydymo sėkmę, reikalinga chirurginė intervencija. Burnos chirurgija apima tokias procedūras, kaip dantų rovimas, implantavimas, žandikaulių kaulo korekcijos bei dantis supančios gleivinės operacijos, danties šaknies ilgio operacijos, recesijų gydymas (dantenų plastika).

DANTŲ ROVIMAS

  1. Dantį pašalinti gali tekti dėl įvairių priežasčių – didelių karieso pažeidimų, skilimų ir lūžių, netaisyklingo sąkandžio, aplinkinių audinių ligų arba dėl to, kad dantis neišdygęs ir gali sukelti komplikacijų. Visos dantų šalinimo procedūros, tiek paprastos, tiek sudėtingos, atliekamos taikant vietinį nuskausminimą (ypatingu atveju – laidinį nuskausminimą).

Paprastas nuolatinio danties šalinimas

Tai nesudėtinga procedūra. Dantis pašalinamas naudojant specialius instrumentus, nepažeidžiant nei aplink esančio kaulo, nei dantenų.

Išdygusio protinio danties šalinimas

Išdygusius protinius dantis pašalinti dažniausiai reikia dėl to, kad, pacientui apsilankius pas odontologą, jie dažniausiai jau būna pažeisti. Tai yra patys paskutiniai dantys eilėje, juos sunku pasiekti ir išvalyti, ant jų kaupiasi apnašos, galinčios sukelti kariesą, kuris ilgainiui gali pažeisti ir gretimus dantis. Aplinkiniuose audiniuose gali vystytis uždegimas, atsirasti skausmas. Be to, protiniai dantys dažnai net nedalyvauja kramtant ir funkciniu požiūriu yra beverčiai. Dėl šių priežasčių patariame protinius dantis šalinti.

Retinuotų dantų šalinimas

Retinuotais dantimis vadinami susiformavę, bet neišdygę dantys. Tokie dantys yra tarsi įstrigę kaule ir gali sukelti rimtų komplikacijų – pažeisti greta esančių dantų šaknis, lemti cistų formavimąsi, uždegimo vystymąsi, sukelti skausmą ir kita. Retinuoti dantys šalinami chirurginiu būdu padarius nedidelį pjūvį dantenose ir nuėmus ploną kaulo sluoksnį, kuris dengia dantį.

Pašalinus dantį pacientams patariame kurį laiką šaldyti toje vietoje veidą, kad neatsirastų tinimas.

Mūsų klinikos chirurgas po procedūros visuomet pacientui paaiškina režimą, kurio būtina laikytis norint, kad gijimas vyktų sklandžiai. Atsižvelgiant į atliktos procedūros sudėtingumą, trumpam laikui gali būti skiriami vaistai.

ŽANDIKAULIŲ REKONSTRUKCIJA

Kaulo bloko persodinimas

Kaulo bloko persodinimo operacija reikalinga, kai žandikaulio kaulas yra nepakankamai platus, kad į jį būtų galima saugiai įsriegti implantą. Kaulas plotį praranda dėl panašių priežasčių kaip ir aukštį – netekus danties (kai jis pašalintas arba prarastas dėl traumos) kaulas nebegauna apkrovos ir pradeda nykti. Operacijos metu padaromi pjūviai dantenose, nuosavo kaulo blokelis yra paimamas iš smakro ar kitos žandikaulio vietos ir mažais titano varžteliais pritvirtinamas ten, kur jo trūksta. Tam tikslui gali būti naudojama ir aukštos kokybės sintetinė medžiaga, kuri funkcionuoja panašiai kaip kaulas. Dantenos užsiuvamos, o kaulas prigyja per 4–9 mėnesius. Ši intervencija niekaip nepakeičia išvaizdos ir nepalieka žymių veide.

Kauolo bloko persodinimas 300x65

Kaulo regeneracija

Ši procedūra taikoma esant nedideliems kaulo defektams, kai reikia užpildyti kaulą prarasto danties vietoje norint įsriegti implantą. Dantenose padaromas pjūvis, probleminė vieta užpildoma medžiaga, vadinama kaulo pakaitalu, uždengiama specialia savaime ištirpstančia membrana, o dantenos vėl užsiuvamos. Po kurio laiko kaulo pakaitalas sutvirtėja ir lieka tarsi nuosavas kaulas.

Kauolo regenracijaKauolo regenracija 2Kauolo regenracija 3 

MINKŠTŲJŲ AUDINIŲ AUGMENTACIJA

Ši procedūra taikoma esant dantenų defektams. Jie gali atsirasti dėl periodontito, traumos, po kaulo augmentacijos ir kitų priežasčių. Atlikus minkštųjų audinių augmentaciją dantenoms grąžinama sveika ir natūrali išvaizda.

Mūsų klinikoje atliekamas ir dantenų recesijų gydymas. Ši procedūra gali būti atliekama keletu būdų. Vienas iš jų, kai greta esančios dantenos šiek tiek atlaisvinamos ir „patempiamos“, o kitas būdas yra perkelti nedidelį lopinėlį audinio nuo gomurio.

Minkštųjų audinių augmentacijaMinkštųjų audinių augmentacija 2

Mūsų klinikos chirurgas konsultacijos metu atsakys į visus pacientui rūpimus klausimus, taip pat išsamiai paaiškins bet kurios iš šių procedūrų taikymo galimybes ir būtinumą, eigą bei saugumą.