Protezavimas

Danties protezavimas – tai trūkstamo(-ų) ar pažeisto(-ų) dantų kietųjų audinių atkūrimas, išsaugant jų anatominę formą, spalvą bei tekstūrą.
Protezavimo prireikia tada, kai dantis yra tiek pažeistas, kad jo neįmanoma sutaisyti naudojant plombines medžiagas, kai siekiama apsaugoti dantį nuo nulūžimo, kai norima atstatyti nulūžusį, nusidėvėjusį ar formą pakeitusį dantį, kai danties netenkama dėl traumos ar ligos.

Svarbu suprasti, kad netekus dantų, maistas iki galo nesukramtomas, blogai virškinamas skrandyje ir žarnyne, todėl gali atsirasti virškinamojo trakto sutrikimų. Jei nėra krūminių dantų, sužemėja sąkandis. Tai neigiamai veikia žandikaulio sąnarį – jis pradeda traškėti, skauda. Dėl sąnario deformacijų atsiranda veido raukšlės. Kai netenkama krūminių dantų, įkrinta skruostai. Praradęs priekinius dantis žmogus vengia plačiai šypsotis, todėl susiduria ir su psichologinėmis problemomis. Todėl dantis protezuoti būtina.

Mūsų klinikoje pacientams dantų eilių defektai gali būti atstatomi dviem būdais: fiksuotais dantų protezais (vainikėliais, tiltais) arba išimamais protezais.

FIKSUOTI DANTŲ PROTEZAI

Plastmasiniai vainikėliai – jie nėra ilgaamžiški ir pakankamai patvarūs kramtymo jėgai. Tai laikini vainikėliai, dedami, kol protezuojamam dančiui pagaminamas nuolatinis metalo keramikos, bemetalės ar cirkonio keramikos vainikėlis. Plastmasiniais vainikėliais gali būti apvelkami dantys vaikams, kol, sulaukus 16–18 m., juos galima pakeisti metalo keramikos ar kitais vainikėliais.
Metalo keramikos vainikėliai – šių protezų šerdis pagaminta iš metalo, kuris padengiamas porceliano sluoksniu, atitinkančiu paciento dantų spalvą. Tokie protezai nepraleidžia šviesos, gražiai atrodo ir yra pigesni nei bemetaliai. Tačiau šis protezavimo būdas turi vieną trūkumą: vainikėlyje esantis metalas šviesą atspindi, todėl danties protezas atrodo ne toks natūralus, kaip bemetalės keramikos vainikėlis. Dėl šios priežasties metalo keramikos protezai labiau tinka krūminiams dantims protezuoti. Taip pat galima protezuoti pavienius dantis bei didelius dantų eilių defektus.
Bemetalės keramikos vainikėliai gaminami tik iš porceliano. Šis protezavimo būdas estetiškas, tvirtas ir ilgalaikis. Tokie protezai laidūs šviesai, atrodo natūraliai ir yra labai tikslūs. Bemetaliai protezai puikiai tinka priekiniams dantims protezuoti. Bemetaliai protezai pranašesni už metalo keramikos vainikėlius dar ir tuo, kad išvengiama alergijos, kurią gali sukelti tam tikri metalai. Bemetalę keramiką rekomenduojame rinktis dėl šių priežasčių: ji estetiška ir biologiškai suderinama; nematyti metalo krašto; gerai priglunda prie danties audinių; ši medžiaga skaidri ir pakankamai tvirta, kaip ir natūralūs danties audiniai.
Cirkonio keramikos vainikėliai – tai itin estetiški ir labai tvirti protezai. Jų pagrindą sudaro cirkonio oksido karkasas, kuris ruošiamas kompiuterinio frezavimo būdu. Jis lengvas ir tvirtas, natūralios danties spalvos, todėl, uždėjus keramikos apdailą, atrodo labai natūraliai. Tvirtumu toks protezas lenkia bemetalės keramikos konstrukcijas, o vietoj tamsaus metalinio karkaso naudojamas cirkonio oksido tvirtas baltas karkasas. Taip užtikrinama gera estetika ir tvirta vainikėlio konstrukcija. Cirkonio keramika gali būti naudojama tiek šoninių, tiek priekinių dantų pavieniams ir dideliems defektams pašalinti.

Lieti metaliniai vainikėliai tinka protezuojant galinius, sunkiai pasiekiamus dantis, kai reikalingas patvarumas, taip pat gaminant stipresnį tiltinį protezą.

IŠIMAMI DANTŲ PROTEZAI

Pilnos ar dalinės dantų plokštelės

Išimami dantų protezai 300x225
Lanko atraminiai protezai (lietomis apkabėlėmis arba įvairių rūšių užraktais)

Išimami protezai burnoje laikosi įvairių apkabėlių dėka, kurios išdėstomos ant išlikusių atraminių dantų. Tačiau apkabėlės turi estetinių trūkumų, t.y. matosi šypsantis. Be to, jos ilgainiui pralaisvėja ir protezo fiksacija pablogėja.

Todėl, šiandien mes galime pasiūlyti geresnį sprendimą – vienpusius ar dvipusius protezus su užraktais. Užraktai šiuo atveju pakeičia apkabėles, tačiau jie nematomi ir pacientas drąsiau gali šypsotis, kalbėti, valgyti nebijodamas, kad protezas sujudės ar išsikreips burnoje. Protezas išsiima tik tada, kai pacientas jį “atrakina”. Šie protezai yra labai estetiški, patogūs, todėl pacientai juos mielai nešioja ir jais džiaugiasi.

Taip pat mūsų klinika gali pasiūlyti savo pacientams silikoninius (minkštus) ir Bio Dentaplast (elastinius) dantų lanko atraminius protezus.

Norėtume atkreipti pacientų dėmesį į tai, kad protezo tarnavimo laikas priklauso nuo žmogaus higieninių įpročių. Tiek išimamus, tiek fiksuotus tiltinius protezus patariame labai kruopščiai valyti. Priešingu atveju ant jų taip pat kaupiasi apnašos, formuojasi akmenys, kurie skatina periodonto ligų atsiradimą ir trumpina atraminių dantų amžių.Gaminant fiksuotus tiltinius protezus visada paliekamas tam tikro dydžio tarpas tarp gleivinės ir tarpinės tilto dalies tam, kad pacientas galėtų išsivalyti maistą, patenkantį valgymo metu. Mūsų klinikoje taip pat galima įsigyti specialių šepetėlių, o taip pat specialių siūlų, skirtų tiltų valymui po tarpine dalimi.

Protezavimo rezultatas – gražus ir tvirtas dantis, kadangi protezavimo metu atkuriama tiek estetinė danties išvaizda, tiek funkcinė danties paskirtis. Taigi jūs vėl galėsite drąsiai šypsotis, kokybiškai sukramtyti maistą, aiškiai tarti žodžius ir nesibaiminti žandikaulio patologijų!